5 Tрика за ефективно водене на записки
Записките са изключително ефективен метод за запомняне на преподавания материал.
Освен очевидната полза в припомнянето на материала по-късно, да си водиш записки изисква от теб да слушаш активно и да мислиш, докато пишеш. Това ангажира вниманието ти и помага на мозъка ти да прави по-добри връзки между различните информации, а оттам – и да запомня материала по-добре. Така може дори да не се наложи да ги четеш наново вкъщи.
Ето защо екипът на Научи.бг реши да те улесни чрез няколко трика за ефективното водене на записки.
1. Създай си шифър
При воденето на записки е важно да пишеш бързо, но най-вече разбираемо, за да можеш лесно да извлечеш важната информация от тях. Не превръщай четенето и ученето от тях в мъка и не се опитвай да запишеш всяка дума в пълния ѝ вид. Съкращавай думите така, че после да можеш да си ги разбереш – нещо като твой собствен шифър. Например, ако пишеш за Междусъюзническата война не е нужно всеки път да изписваш цялото ѝ име. Запиши я просто като МВ или МСВ и готово! Ако пък по литература пишеш за лирическия герой – съкрати го на ЛГ. Избери си такива често срещани фрази, които после лесно да си „превеждаш“, но и не прекалявай с тях. Защото ако се окаже, че „в п на Б ЛГ е БР“, какво правим? Ходи разбери после, че „в поезията на Ботев лирическият герой е борецът-революционер“.
2. Систематизирай
За да бъдат записките ти възможно най-полезни, от ключово значение е да ги организираш и подредиш добре. Не изписвай стени от текст, в които после ще ти е лесно да се изгубиш. Тук на помощ идва твоят верен приятел – планът. Понякога учителят не диктува такъв, но това не трябва да те спира да направиш свой план. А дори учителят да диктува план – не се колебай да го допълваш със свои записки! Планът е супер начин за организиране на информацията и ти помага лесно да намираш всичко, което търсиш.
3. Пресявай важното
Не се стреми да записваш абсолютно всичко, което учителят казва, а пресявай информацията. Понякога учителите вмъкват любопитни факти, които обаче не биха ти свършили работа на изпита. Например, ако учителят говори за някой революционер и започне да ви разказва „Между другото, в Ловеч има улица на негово име…“ – това е любопитно, но няма да ти свърши работа на теста.
Ако пък си правиш записки от писмен източник - имаш няколко възможности пред теб. Едната е да си подчертаваш ключовите думи и фрази, но тук е важно да прецениш кое наистина е важно, за да не се окаже накрая, че цялата страница е подчертана. Не може всичко да е ключово. И ако все пак се озовеш пред такъв проблем – тъкмо навреме ще си направиш една тренировка по пресяване на информацията. Това умение ще ти е нужно винаги и занапред, така че го развивай максимално!
4. Записвай отстрани
Записките, вадени от писмен урок, можеш да си водиш и като пишеш отстрани на основния текст или преписваш само основни изречения без излишни подробности и допълнения. Да речем, че четеш за битката при Пашендейл и имаш следния текст:
"Битката при Пашендейл се води от 31 юли до 10 ноември 1917 година. Някога зелените и изпълнени с живот и буйна природа покрайнини на белгийския град Ипър се напояват с кръвта на близо половин милион войници от Антантата и Германската империя. Стотици хиляди семейства губят своите деца и близки в битка за 8 километра земя".
Оттук можеш да си извадиш само най-важното ето така:
"Битка Пашендейл - 1917 от 31.07 до 10.11 край Ипър в Белгия, между Антантата и Германската империя. Половин милион жертви за 8км земя."
Между другото, ако ще пишеш отстрани и става дума за учебник, най-добре го прави с молив, за да не нанасяш непоправими щети на четивото.
5.Прехвърляй на компютър
Ако водиш записките си в тетрадка, не се колебай да ги прехвърлиш на компютъра си за още повече прегледност. Даже докато ги преписваш може „неволно“ да запаметиш информацията. Ефектът е същият като този, когато пишеш пищовите самостоятелно и го правиш толкова добре, че после дори не ти трябват пищови. Бонусът тук е и че можеш да търсиш по ключова дума из документа, което при хартиения носител не е никак лесно.
Накратко – открий кой начин за водене на записки пасва най-добре на твоя стил на учене. Целта не е просто да имаш записани думи, а обобщена, стегната, полезна информация, която да запомниш дългосрочно.
6. 🎁 Бонус
Накрая само още един съвет – наспивай се хубаво и си давай поне 7 часа сън! Не го подценявай в никакъв случай, защото иначе мозъкът ти няма да възприема и запомня добре новата информация, както и да прави връзки с вече натрупаната такава. Точно затова и безсънните нощи, прекарани в учене, рядко имат ефект. Винаги помни, че уроци чрез Научи.бг могат да ти спестят много часове самостоятелно главоблъскане по редица предмети.